روستای فتح دامنه ی زیبای خامی

مطالب متنوع در همه ی زمینه ها

درخت بنه درختی است کهن سال تنومند و قطور و با عمری طولانی که در برخی موارد و آب وهوای مناسب به 300 سال هم می رسد ارتفاع آن نیز بستگی به شرایط آب و هوا دارد این درخت معطر و خوشبو، بین 5 تا 10 متر با تاجی گرد و بزرگ و تنه­ای قطور ناصاف وتیره رنگ است برگهای آن شاخه ای فرد، تخم مرغی شکل ناکشیده، باحاشیه ای کم و بیش مژه دار و گل آذین آن خوشه ای باز است میوه آن کوره شکل خوشبو و معطر، سطح آن لغزنده و شفاف به رنگ تیره می باشد. نکته جالب توجه در مورد میوه بنه این است که در روستای مارین که به روستای فتح چسبیده، با استفاده از یک روش سنتی و جالب مغز بنه را جدا کرده و وارد بازار می کند که در نوع خود بسیار خوشمزه می باشد، در سال 1390 قیمت هر کیلو بنه بین 1500 تا 2000 تومان بسته به اندازه آن بفروش می رسید.

این درخت با مقاومت زیاد در مناطق کوهستانی با آب و هوای نه چندان سرد می‌روید و امروزه در لیست درختان حفاظت شده قرار دارد. به این درخت پسته وحشی نیز گفته می‌شود. که میوه آن ارزش دارویی فراوانی دارد، شهوت را زياد مى کند . زهكش كليه و ريزكننده سنگها می باشد ، اخلاط سينه و ريه را پاك مى كند، خارج كننده ى اقسام كرم معده بوده و پيشاب را زياد مى نمايد . خون قاعده و بواسير را كه بسته شده باشد باز مى كند . باد شكن - ضد فلج و لغوه بوده ، سرفه و خفقان را تسكين مى دهد . مسكن درد كمر - درد پشت و درد قولنج هست. ميوه ى آنرا جهت درمان غش و استسقاء تجويز كرده اند.  مخلوط با بادام و شكر جهت چاق شدن بدن و باز شدن ادرار و با سركه جهت سر درد و تنقيه ى جگر و گزيدن افعى و رتيل نافع مى باشد. اگر ميوه ى آنرا داخل نان كنند، از تخمير آن در شكم جلوگيرى مى كند و به هضم آن كمك مى نمايد.  زياده روى در خوردن آن باعث زخم شدن دهان و كم اشتهايى است .

 ضماد آن درمان ورم ها و زخم هاى سخت است . ماليدن ميوه كوبيده­ى آن بر پوست بدن باز كننده ى رنگ و نيكويى رخسار است و در صورتى كه مدتى آن را بر محل ماه گرفتگى بمالند، به تدريج رنگ آن را زايل مى نمايد. ميوه ى آن داراى ويتامين هاى « آ و اقسام ب و د » مى باشد و به همين جهت مقوى اعصاب بوده و ترك لب را معالجه و از شبكورى جلوگيرى می­كند. نرمى استخوان را درمان مى نمايد. اگر ميوه­ى آنرا كمى سوزانده و آن را بر محل گرى بمالند، باعث روياندن مو مى شود . مخصوصا در مورد طاسى سر اثر بيشترى دارد و چنانچه برگ درخت آنرا كوبيده و بر محل ريزش مو بمالند، باعث روييدن مو شده و مو را دراز نگاه مى دارد . بخور پوست درخت آن جهت گريزاندن حشرات آزموده شده .... و در صنعت داروسازى با صمغ آن پمادى درست مى كنند كه ماليدن آن بر بدن از گزش پشه جلوگيرى مى نمايد. جوشانده پوست درخت آن با مصطكى جهت فلج - لغوه - كزاز - رعشه - ورم مفاصل و پاك كردن لكه هاى ضربه از پوست مفيد است. كوبيده ى برگ آن با آب خضاب خوبى است و با سركه و روغن جهت روياندن، نرم كردن و دراز نگاهداشتن مو مفيد است .

صمغ درخت بنه كه سقز(به نام محلی بریزه) نام دارد، مقوى معده بوده، و به هضم غذا كمك مى­كند و با آن سقزهاى تجارتى را مى سازند. پيشاب آور و محرك اشتها است و با محلول الكلى آن در صنعت نوعى ورنى فسادناپذير ساخته مى شود. ضماد آن كه با پيه ذوب مى شود جهت رفع كجى و تركيدن ناخن و درمان شقاق مزمن (ترك نشيمنگاه ) مى باشد. مخصوصا اگر كمى شنجرف به آن اضافه شود. صمغ درخت آن مخلوط با روغن زيتون جهت بر طرف كردن و رمها و ترك پوست و خارش آن سودمند مى باشد. مقدار خوراك سقز پنج گرم مى باشد. در برابر امراض بزرگ مثل سرطان در امان مى باشند. و اگر دسترسى به ميوه ى بنه نداريد، از ترشى آن كه به چاتلانغوش معروف است استفاده كنيد.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و یکم آبان ۱۳۹۰ساعت 22:29  توسط فتح  |